معرفی کتابخانه معرفی کتابخانه

  

  كتابخانه مركزي و اطلاع رسانی

 

 كتابخانه مركزي و اطلاع رسانی بنياد مسكن انقلاب اسلامي در سال 1362 تاسيس يافت و فعالیت خودرا با منابع  اطلاعاتي كه بخش اهم  آن را كتاب تشكيل مي داد آغاز نموده و در راستاي تحقق اهداف بنياد و پيروي از خط مشي تعريف شده نهاد مذكور  به فعاليت خود ادامه داد .

 

درسال 1389 با تغییرو تحولات صورت گرفته در سیستم کتابخانه ، افزایش منابع و ایجاد بخش های جدید به عنوان  يكي از معدود كتابخانه هاي تخصصي در حيطه ذخيره ، بازيابي و اشاعه منظم و منسجم منابع اطلاعاتي مي باشد؛ که زیر نظر  اداره کل روابط عمومی بنیاد مسکن اداره می شود.

كتابخانه مركزي و اطلاع رسانی متشكل از بخشهاي زير است:

 • بخش مرجع
 • بخش امانت
 • بخش کتب
 • بخش مربوط به پایان نامه ها
 • بخش مربوط به نشریات
 • بخش مربوط به انتشارات بنیاد
 • بخش مربوط به نگه داری اسناد و عملکرد بنیاد مسکن به صورت  مکتوب و سی دی
 • بخش مربوط به منابع تحقیقاتی :

اين بخش متشكل است از طر ح هاي تحقيقاني تهيه شده توسط بنياد مسكن انقلاب اسلامي كه در غالب طرح هاي هادي، كالبدي، جامع و ساماندهي ذخيره و قابل ارائه است.

 • بخش مربوط به منابع دیداری و شنیداری :

اين بخش در برگيرنده سي دي ، وي سي دي ، كاست ، و دی وی دی است .

اداره اين مركز كاملاً مكانيزه بوده و مجهز به نرم افزار جامع پارس آذرخش تحت وب مي باشد. برنامه مذكور همچنين امكان دسترسي مراجعين را به عناوين ا طلاعاتي موجود در مركز از طريق اينترنت امكان پذير ساخته است .

مركز اطلاع رساني در حال حاضر  در حدود 31297 جلد منابع اطلاعاتي شامل 8000 جلد  كتاب فارسي ، 900جلد  كتاب انگلیسی , 11397جلد طرح تحقيقاتي ،9991 سی دی طرح های هادی ،890،سی دی  منابع ديداري و شنيداري ,64 عنوان پایان نامه  و همچنين 37 عنوان نشريه تخصصي و عمومی (1107 جلد )؛پاسخگوي نيازهاي اطلاعاتي مديران، كارمندان ، محققين و دانشجويان سراسر کشوراست .


 

عملكرد كتابخانه

عملكرد

كتابخانه دفتر مركزي بنياد مسكن انقلاب اسلامي با هدف پشتيباني از محققين و پژوهشگران و دانشجويان و تأمين نيازهاي اطلاعاتي آنان، همواره سعي در هر چه غني تر كردن و روزآمد نمودن منابع خود مي نمايد و از اين جهت از كتابخانه هاي تخصصي در زمينه طرح هاي هادي و ساير موضوعات مرتبط با فعاليت هاي مركز مي باشد.

فعاليت هاي كتابخانه را مي توان در چهار بخش شامل:

 1. فراهم آوري مدارك
 2. آماده سازي مدارك
 3. خدمات مرجع امانت
 4. اطلاع رساني

انتخاب و تهيه مدارك با استفاده از نظرات كارشناسان، جستجو در پايگاههاي اطلاعاتي و اينترنت، دريافت كاتولوگ صورت مي گيرد.

خريد منابع به صورت مستقيم از نمايشگاههاي بين المللي و كتاب فروشي ها انجام مي شود.

منابع كتابخانه شامل كتاب، طرح هاي تحقيقاتي، نشريات، CDو نقشه مي باشد گه به زبان هاي فارسي و لاتين موجود است.

كليه منابع پس از انتخاب، سفارش و فراهم آوري در بخش سازماندهي، فهرست نويسي توصيفي، تحليل و رده بندي گرديده و با ورود اطلاعات در پايگاه مربوطه قابليت جستجو و دسترسي پيدا مي نمايد.

در بخش مرجع و امانت، اطلاع رساني و راهنمايي هاي لازم به مخاطبين و مراجعين داده مي شود و سپس بنا به نيازهاي اطلاعاتي آنها، اسناد و مدارك مورد نظر در اختيارشان قرار مي گيرد.