اخبار اخبار

«بازگشت

رکوردهای جالب گینس در حوزه کتاب، کتابخانه و کتابداری

رکوردهای جالب گینس در حوزه کتاب، کتابخانه و کتابداری

کتاب رکوردهای گینس حاوی رکوردهای بین المللی در موضوعات مختلف است؛ موضوع هایی که حتی به ذهن خیلی از افراد هم نمی رسد. از رکورد در زمینه خوردن بیشترین همبرگر گرفته تا طولانی ترین زمان ماندن در داخل برف. با جستجو در سایت گینس با رکوردهایی جالبی در حوزه کتاب، کتابخانه و کتابداری هم برخورد می کنیم که برخی از این رکوردها در ادامه آمده است:

*مرتفع ترین کتابخانه از سطح زمین: این کتابخانه در ارتفاع ۲۳۰متری و در طبقه ۶۰ام هتلJW Marriott واقع در شانگهای چین است.

*بیشترین کتاب های اهدایی به خیریه در عرض یک هفته: در سال ۲۰۱۰در عرض یک هفته به انجمن خیریه ای در جامائیکا ۶۵۷,۰۶۱عدد کتاب اهدا شد.

*بزرگترین کتاب جهان: این کتاب با عنوان "هذا محمد" در سال ۲۰۱۲در کشور امارات به نمایش گذاشته شد. کتاب مذکور ۵متر عرض، ۸متر طول و نزدیک به ۱۵۰۰کیلوگرم وزن دارد و حاوی ۴۲۹صفحه است.

*طولانی ترین عنوان یک کتاب: کتابی که در سال ۲۰۱۴توسط "سریجان تیمیلسینا" نویسنده اهل کشور نپال نوشته شد، ۱۱۲۸۴کاراکتر دارد.

*بیشترین جریمه پرداختی بابت تاخیر در پس دادن یک کتاب به کتابخانه: این رکورد مربوط به کتاب شعرDays and Deeds است که در سال ۱۹۵۵از کتابخانه عمومی کوانه واقع در ایالت ایلینویز آمریکا، توسط امیلی کانلوس به امانت برده شد. کتابخانه برای هر روز دیرکرد جریمه ۲سنت را حساب می کرد. امیلی این کتاب را ۴۷سال بعد همراه با یک چک به مبلغ ۳۴۵دلار به کتابخانه برگرداند.

*کتابی که به بیشترین زبان ترجمه شده: کتابThe Way to Happiness اثر "رون هابارد" نویسنده آمریکایی به ۷۰زبان مختلف ترجمه شده است.

*کم سن ترین نویسنده مرد یک کتاب چاپی: این رکورد از آن "تانووانا سراسینگه" کودک ۴ساله است که کتابش با عنوانJunk Food در سال ۲۰۱۷منتشر شد.

*کم سن ترین نویسنده زن یک کتاب چاپی: "دوروتی استرایت" دختر بچه ۴سااله اهل واشنگتن آمریکا کتابHow the World Began را درسال ۱۹۶۲نوشت. این کتاب در سال ۱۹۶۴چاپ شد.

*گران قیمت ترین اطلس جهان: نسخه ای از اطلس (نقشه جهان) بطلمیوس که مربوط به سال ۱۴۷۷میلادی است در سال ۲۰۰۶در لندن به قیمت ۳میلیون ۹۹۱هزار دلار فروخته شد.

*اولین وب‌سایت: سایتhttp://info.cern.ch که در سال ۱۹۹۱توسط "تیم برنرز لی" ساخته شد تا درباره وب و مفهوم آن توضیح بدهد

نظر
لینک مطلب :