اخبار اخبار

«بازگشت

مرورگر kopernio

«کوپرنیو»افزونه مرورگری است که در هنگام جستجو و مرور اطلاعات، بهترین فایل «پی دی اف» موجود از مقالات علمی را فوراً پیدا می کند. در واقع «کوپرنیو» کلیه پایگاه های اطلاعاتی باز را که پژوهشگر یا کتابداری به آنها دسترسی دارد، در یک صفحه و بدون تغییر مسیر و صرف زمان با یک کلیک می یابد؛ این موضوع از طریق ادغام کتابخانه ای (Library Integration) حاصل می شود. کافیست تا هر شخصی با هر نوع ایمیلی (آکادمیک یا غیر آکادمیک) در سایت «کوپرنیو» ثبت نام کند و نام دانشگاه یا سازمانی که در آن مشغول به تحصیل یا فعالیت است را ذکر کند تا به همه پایگاه های اطلاعاتی دسترس پذیر و کلیه سرورهای پیش از چاپ (Pre-print Servers) در یک صفحه اینترنتی واحد دست یابد.

در واقع این افزونه راهی است تا به همه فایل های «پی دی اف» در یکجا و با یک کلیک (بدون ورود به هر یک از سایت های دسترسی اطلاعات، بدون تغییر مسیر در جستجوی اینترنتی، بدون تکرار در ورود نام کاربری و رمز سایت هایی که دسترسی دارید) دسترسی یابید. به بیانی دیگر پژوهشگران و به ویژه کتابداران می توانند به طور خودکار به اطلاعاتِ سایتِ دانشگاه یا سازمانی که اشتراک دارند در همان صفحه اینترنتی که هستند، بدون انتخاب لینک جدید، بر روی اطلاعات کلیک کنند و فایل مورد نظر که معمولاً یک فایل «پی دی اف» است را از مخازن اطلاعاتی مشاهده و دانلود کنند.

قابلیت دیگر این افزونه این است که در هر مکان و زمانی قابل استفاده است: در منزل، محل کار، داخل دانشکده، در سالن کنفرانس و یا حتّی در ساحل. بنابراین می توانید کتابخانه دانشگاهی خود را در هر جایی که می روید به همراه داشته باشید.

قابلیت دیگر این افزونه این است که دیگر با صفحاتی که لینک های آنها خراب هستند روبرو نخواهید شد و نیازی به استفاده از VPN  نیست؛ در ضمن از جستجوهای بی مورد در گوگل نیز رهایی می یابید.

«کوپرنیو» به طور اتوماتیک کلیّه فایل های دانلود شده شما را در فضایی قابل جستجو ( فضای ابری) به نام Locker(قفسه) ذخیره می کند تا چنانچه در مکان و یا زمانی دیگر و بدون رایانه شخصی خود بودید بتوانید فایل های دانلود شده خود را بیابید و مطالعه کنید.

«کوپرنیو» بخشی از سایت تجزیه و تحلیل اطلاعات علمی یعنی Clarivate Analyticsاست که منابع و برندهای معتبری همچون  Web of Science و EndNoteرا پشتیبانی می کند. آخرین به روز رسانی این افزونه در تاریخ ۱۷ ژانویه ۲۰۱۹ با حجم ۲۶/۱ مگابایت به زبان انگلیسی انجام گرفته است.

اقشار علمی کشور می توانند نسبت به نصب این افزونۀ ارزشمند که توسط محققان سراسر جهان استفاده می شود اقدام کنند. چرا که با نصب این افزونه، به طور باورنکردنی و فوراً به فایل های مورد نیازی که فکر نمی کنید دسترسی داشته باشید، دسترسی می یابید و می توانید به طور آفلاین و آنلاین از آنها استفاده کنید.

قبلی
نظر
لینک مطلب :